Montáž xenonových výbojek

Každý chceme v noci při jízdě automobilem lépe vidět. Někdo volí žárovky s větší svítivostí, kterých je na trhu spousty a dnes už se vyrábí až 120% svitivosti navíc při zachování standartní vatáže.

Druhou možností jak si po tmě lépe posvítit na cestu je přestavba na xenonové vybojky,takzvané HID sady. Co je vlastně HID sada? HID je označení pro xenonové výbojky vycházející z anglického „High Intensity Discharge“, neboli výboj s vysokou intenzitou, což znamená že se nejedná o klasickou žárovku s vláknem, ale o výbojku plněnou xenonovým plynem. Tyto výbojky oproti halogenovým žarovkám zvyšují svítivost až o 70 procent. Xenonové výbojky mají ve srovnání s halogeny výrazně vyšší světelný výkon a nabízejí tak větší bezpečnost. Na výběr je spousta druhů s různými svítivostmi. Nejpoužívanější jsou od 4300 kelvinů až po 8000 kelvinů.

Liší se barvou světla, přechází od nažloutlé (4300k) přes bílou (6000k), která je nejčastěji používaná a je nejbižšší k dennímu světlu, až po fialovo namodralou barvu (8000k) , ale tady díky této barvě svítivost klesá. Montáž je o něco složitější než výměna klasické žárovky, ale tuto přestavbu zvládne, každý trochu zručný kutil.

Zde přínášíme jednoduchý bodový návod jak na montáž výbojek.

  1. Odpojte baterii od vozidla
  2. U vozidel kde není dostatek místa, vymontujte světlomety pro jednodušší montáž.
  3. Odstrante zadní kryt světlometu a vyjmněte žárovku
  4. Do středu zadního krytu vyvrtejte otvor pro průchodku, která je na kabeláži. Pro H1,H4,H7 průměr 25mm, Pro H4D průměr 52mm
  5. Odstraňte plastový kryt výbojky a umístěte výbojku do světlometu (Během montáže chraňte výbojky před poškozením. Nedotýkejte se skleněných částí, nečistoty mohou zpusobit poškození. Povrch výbojky je možné čistit technickým lihem nebo jemným hadříkem.
  6. Ujistěte se zda je výbojka řádně zajištěna
  7. Připevněte spínací trafa pomocí oboustranné lepící pásky na plech a poté připevněte pomocí šroubků nebo stahovacích pásek. Vzdálenost od výbojek a nesmí být větší než je délka vysokonapěťových kabelů.
  8. Propojte vodiče od výbojky s trafem. Pomocí stahovací pásky upevněte kabeláž ke karoserii.
  9. Původní napájení připojte k výbojce.
  10. I když je příkon výbojky během provozu až o 40% nižší než u klasické žárovky, k rozsvícení potřebují krátkodobě proud až 12A. Proto se doporučuje vyměnit pojistky pro světlomety za 20A.
  11. Vyzkoušejte správnou funkci světlometů

 

Upozornění:

  • zařízení vytváří vysoké napětí
  • nikdy nic na xenonových sadách neopravujte
  • trafa i kabely vždy pevně a bezpečně instalujte ke karoserii
  • při demontáži vyčkejte na úplné vychladnutí výbojek
  • světla zapínejte až po nastartování, šetříte tím baterii
  • nekoukejte do xenonových světlometů( nebezpečí poškození zraku)
  • zkontrolujte správné nastavení světlometů, aby jste neoslňovali protijedoucí řidiče
  • neodborná montáž může poškodit elektroinstalaci nebo úraz elektrickým proudem

HID sady prodáváme již od 1250Kč bez

 

HID